آثار و علایم قبر شناسی باستانی - فلزیاب ، گنج یاب ، طلایاب ، خرید فلزیاب ، فلزیاب تصویری ، خرید گنج یاب ، طلایاب تصویری ، دستگاه فلزیاب

آثار و علایم قبر شناسی باستانی

در مورد قبر ها و آثار و علایم قبر شناسی باستانی باید توجه داشته باشید که با ورود اسلام در ایران و تغییر عقیده ی مردم در زندگی و باور انها به زندگی پس از مرگ روش های دفن اجساد نیست به طور کامل تغییر یافت در نتیجه مانند بعضی از دوره های پیشین قبل اسلام افراد همراه با جواهرات و وسایل خود دفن نمیشدند .در این‌مطلب میبینیم که قبرهای دوران قبل از اسلام به چه شکلی بوده اند و نوع دفن کردن اجساد به چه صورت بوده است؟

انواع شکل آثار و علایم قبر شناسی باستانی

  • در زمان پیش از اسلام:
  • قبر زنها گرد ومدور بوده است
  • قبر مردها به صورت مستطیل بوده
  • قبر بچه ها به صورت مثلث بوده است.
  • بعضی ها را نیز در خمره میگذاشتند.

 

آثار و علایم قبر گبریان

گبر یعنی غیر مسلمان ولی اکثر مردم بر این باورند ک چون قبرستان گبریان غیر مسلمان بوده اند پس بی دینند ولی به کسانی که غیر مسلمان بوده اند بی دین گفته نمیشود. گبریان دین زردتشت داشتند.

اما در تمام قبرهای گبری یک کاسه آب و غذا گذاشتته میشد تا که کسی که میمیرد از گشنگی و تشنگی عذاب نکشد و باور آن ها اینچنین بوده است.

همچنین در بسیاری از قبر های گبری لوازم مورد نیاز فرد نیز گذاشته میشد زیرا که بستگی به پول داری یا بی پول بودن مرده است.

در قبر ثروتمندان ظروف طلا و اجناسی مانند شمشیر زره وخیلی چیزهای دیگر به همراه دارند ولی مردگان فقیر اموال کمی با خود به همراه داشتند و یا اموال آنها از فلزات ارزشمند نبود.

 

قبر پیغمبری

نوع دیگر قبرها قبر پیغمبری است که اگر شما آن را بشکافید هیچ چیزی درون آن یافت نمیشود .
این قبرها چند قسمت هستند و از قبر راهی دارد برای محلی دیگر که جنازه و اموال آن در آنجا مدفون شده است.

قبر های ایستاده

قبرهایی نیز وجود دارد که به صورت ایستاده است.
این قبرها متعلق به یک سری از ایرانیان است که معتقد بودند آنها را باید ایستاده به خاک سپرد.

بسیاری از خلاف کاران را نیز به صورت ایستاده در میان دیوار های قلعه ها و جا های دیگر زنده به گور میکردند که خود اینها به نوعی قبر ایستاده تبدیل شده است.

قبر کشویی

بعضی از قبرها به صورت کشویی است که مربوط به رومیان است که در ایران با آئین خودشان دفن شده اند.

قبر دخمه ای

یک نوع قبر هم داریم که به آن قبر دخمه ای گفته میشود که نمونه آن در تخت رستم پیدا شده است.

آثار و علایم قبر خمره ای

جنازه قبرهای خمره ای همیشه به صورت نشسته بوده است و جنازه آنها را به صورت نشسته در خمره میگذاشتند و دفن میکردند.

وقتی در جنگها جنگجویان میمردند آنها را با اموال و لباسهایشان و زره دفن میکردند که نمونه این قبرستان در چهاربداران در نزدیکی مرز ترکیه موجود میباشد که شاه اسماعیل اول در جنگ با عثمانی شکست خورد و بیست و هفت هزار کشته داد که همه آنها با لباس های رزمشان دفن شده بودند.

آثار و علایم قبر مریضان

در گذشته ما گورستان های دسته جمعی نیز داریم که متعلق به افراد مریض و بیمار است. در مکان هایی که وبا یا طاعون می آمده جنازه افراد را به صورت دسته جمعی دفن میکردند.

درهمینجا یک مطلب بسیار مهم را برایتان بگویم و آن اینکه کسانی که قبری را میشکافند خیلی باید مواظب باشند و بدانند که جنازه مریض هست یا نیست و صد در صد باید استخوان شناس باشند و یا بتوانند استخوان اشخاص مریض  را از استخوان افراد سالم تشخیص دهند تا با مشکلی مواجه نشوند.
همیشه وقتی میخواهید قبری را باز کنید حتماٌ از دستکش و ماسک استفاده کنید.

 

بیشتر بدانیم 🙂

جنازه هایی که در غارها و ذاغه ها میباشد و جنازه هایی که در صحرا میباشد وجنازه هایی که در کوهستانها میباشد از نظر ماهیت کلا با هم متفاوت است.
هر قبرستان و هر کوری دارای اموال نمی باشد. چون بسیاری از مردم فقیر بوده اند و بدون اموال دفن می شدند.
درهر قبرستان تعدادی قبر سلطانی وجود دارد که دارای اموال میباشند که باید بتوانید آنها را تشخیص دهید و از روی بعضی شواهد تشخیص آنها امکان پذیر است.

اکثر گورستان ها در سینه کشی ها و کنار رودخانه ها میباشد.

دربسیاری از قبرستانها یک چهار طاقی نیز میباشد که نشان میدهد در میان آن چهار طاقی شخص مهمی فوت کرده است و اکثرا دارای اموال میباشند

درایران قبرهای یهودی نیز بسیار است که نوع قرار کرفتن سنگ آنها متفاوت است و میتوان از روی سنگ قبر فهمید که این قبر متعلق به یک یهودی است.مثلا سنگ ثبر یهودیان دارای فلش است

و مطلب آخر در مورد کسانی که به حفاری میروند و میگویند در سه متری یا چهار متری یک طابوت طلا یا یک جنازه مومیایی پیداکرده ایم. اینها همه دروغ است. شخصیت هایی را که درش طابوت طلا یا نقره یا سنگ یشم میگذاشتند همیشه در عمق بالای بیست متر دفن میکردند. و در عمق کم اینکار انجام نمیشد.

برای این جنازه ها حتما اطاقی از ساروج درست میکردند و آن را آنقدر پایین میبردند که از اسیب جانوران خاک به دور باشد و همچنین دزدان نتوانند اسیبی به جنازه و اموال آن بزنند. در کنار این جنازه ها مطمعنن اموال فراوان وجود دارد و نوکران و کنیزان آن ها را نیز با جنازه اربابشان زنده به گور میکردند. پس اگر کسی گفت جنازه ای در آورده بدون اموال بدانید که احتمال دروغ گفتن آن زیاد است.

دیدگاه‌ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

telegram کانال تلگرام گنج یابی
telegram کانال تلگرام گنج یابی
telegram کانال تلگرام گنج یابی